O nas...

Hodowla Emirat rozpoczęła się od dwóch klaczy: Pikla i Habia.

Pikla opuściła nas nagle w Nowy Rok 2006. Krótko można było o niej powiedzieć: kwintesencja piękna - mlecznosiwa klacz o wydatnym, pokazowym ruchu i bardzo trudnym charakterze, który odziedziczyła po ojcu Florecie. Dała trójkę najlepszych koni w Emiracie, ogiera Puls, klacz Pikawę i Prezencję. Wszystkie konie godnie reprezentują naszą hodowlę zarówno na pokazach jak i w sporcie, przyciągając uwagę innych hodowców i miłośników koni arabskich...

Habia niezwykle dzielna i oddana klacz. Pochodzi z typowo wyścigowego rodu Mlecha, dlatego też doskonale sprawdziła się w sporcie. Ta niezwykle szybka i zwrotna klacz, dosiadana przez swojego właściciela Andrzeja Szubarta, zdobyła 2 złote i 3 srebrne puchary na Mistrzostwach Polski Western i Rodeo w 2003r. Obecnie klacz spełnia się jako matka, dając doskonały przychówek. Źrebięta dziedziczą po Habii łagodny charakter i dzielność wyścigową.

Kluczowym elementem startowym było znalezienie godnego źródła cennych i szlachetnych genów, od których zależało dalsze ukierunkowanie naszej hodowali. Mieliśmy ogromne szczęście, gdy udało nam się dotrzeć do fantastycznego ogiera-Murat Nur. Jest to koń arabski w typie kuhailan, o świetnym rodowodzie, wnuk ogiera El Azrak i potomek najlepszej klaczy zarodowej hodowli Oaza Kuhailan- Zygmunta Braura (jeden z najbardziej uznanych hodowców prywatnych Konia Arabskiego) – Murcji. Jej córka – Murat Hanum wydała na świat wielkich synów: Murat Gazon (po Gazon), Murat Bej (po Gazon), Murat Akbar (po Aloes) i Murat Nur (po Banat). Wszystkie ogiery są zasłużone w polskiej hodowli konia arabskiego. W wieku 22 lat Murat Nur posiadał tyle niewiarygodnego temperamentu, że tylko nieskażona Czysta Krew Arabska pozwala na zachowanie takiej witalności.

W oparciu o dopływ najlepszych genów z hodowli koni arabskich w Janowie Podlaskim i Białce udało nam się doczekać w roku 2010 drugiego pokolenia. Hodowla ukierunkowana jest na konie użytkowe, o rozwiniętej muskulaturze i silnych nogach. Naszym celem są konie nadające się do sportu, przy jednoczesnym zachowaniu urody tego gatunku. Konie wychowywane są w kontakcie z człowiekiem i od małego uczone posłuszeństwa jedynie naturalnymi metodami. Nawet te najbardziej charakterne wykazują wysoki stopień posłuszeństwa nie tracąc przy tym swojego temperamentu.

Od kilku lat prowadzimy sprzedaż koni, głównymi odbiorcami są kupcy zagraniczni. W 2010 sprzedaliśmy dwa konie do Francji, jednego do Niemiec oraz dwa w Polsce, gdzie działają aktywnie: w sporcie (Herbina – startuje w rajdach długodystansowe), w rozwoju hodowli (Carisma – wzbogaca hodowlę o swoje cenne geny) i w jeździe rekreacyjnej (Cabir – wraz z właścicielem zapoznają się z sąsiedztwem lasów i pól, Hallia i Ca l’assad dorastają pod opieką swoich nowych właścicieli).

Nasze konie świetnie nadają się również do zwyczajnej jazdy, która ma dostarczyć przyjemności zarówno koniowi i jeźdźcowi. Konie o czystej krwi arabskiej nawiązują bardzo głębokie więzi ze swoimi właścicielami, są bardzo ufne i wierne, a ich ognista krew, niezwykła szybkość i wytrzymałość dodaje dreszczu emocji w trakcie wspólnych przejażdżek.

Po szczegółowe informacje zapraszamy do galerii o raz opisu naszych koni,
Aleksandra i Andrzej Szubart